Які є сценарії модернізації України після перемоги у війні з рф: розповідає економіст Андрій Длігач

Які є сценарії модернізації України після перемоги у війні з рф: розповідає економіст Андрій Длігач

Україні потрібне не відновлення, а модернізація, і в основу трансформації нашої країни після війни має бути покладена економічна свобода, вважає український економіст та візіонер Андрій Длігач. У розмові із Катериною Одарченко фахівець розповів про втрати українського бізнесу внаслідок повномасштабної агресії рф та поділився баченням нашої бізнес-спільноти щодо процесів трансформації України та її економіки. Андрій Длігач - доктор економічних наук, засновник і голова Advanter Group, співзасновник громадянської платформи «Нова Країна», засновник бізнес-спільноти «Board», співзасновник Центру економічного відновлення. 

Катерина Одарченко - президент Інституту Демократії та Розвитку «PolitA», засновниця партії «Національна платформа» та агенції «SIC-Group», учасник IGAPA. Організатор інтерв’ю із провідними українськими аналітиками, економістами та банкірами про існуючі плани відбудови країни, недоліки цих моделей та стратегії трансформації й інструменти, які можна застосувати для модернізації уже сьогодні. Участь у дискусії також взяла президент Міжнародної платіжної асоціації «МПА» Галина Хейло. Записи розмов із експертами буде надано американським високопосадовцям для розробки спільних стратегій по відновленню України.

Війна та неефективне урядування: втрати українського бізнесу

Експерт зазначив, що через війну український бізнес втратив понад 60 мільярдів доларів (прямі втрати). Третина українських підприємств зупинили діяльність чи призупинили активність, підкреслив Андрій Длігач. 

“Український бізнес зіштовхнувся із багатьма проблемами, які витікають не тільки із повномасштабного вторгнення рф, а і які стосуються нашого уряду та поведінки чиновників і їх стратегії протягом цієї війни”, - Андрій Длігач

Недоліки плану Лугано

План Лугано із відновлення України - головний великий та інтегрований документ, який репрезентує українське бачення відновлення. Але ключова проблема цього плану, незважаючи на залучення 3 тисяч експертів до роботою над ним, - відсутність спільного бачення, недостатньо аналітики, вважає економіст.

“Цей план - скоріше портфоліо проектів, аніж план із політиками”, - Андрій Длігач

План Української модернізації: головні засади

Тому було розпочато інший проект разом із урядом, суспільством та експертами - план Української модернізації. У Лондоні на Ukraine Reconstruction Forum у травні 2022 року, де Україна була представлена міністром економіки та членами уряду і Верховної Ради, було укладено угоди із нашими міжнародними партнерами із різних іноземних установ щодо 4 ключових відправних точок модернізації України. 

Це такі засади:

  1. Процес української модернізації має початись одразу
  2. Йдеться не про відновлення, а саме про модернізацію (інфраструктури, урядування, економіки)
  3. Українське лідерство у плані, тобто українське бачення має бути базовим 
  4. Інклюзивний процес, який зараз не працює. Причина у тому, що хоч і є відкрита дискусія і плюралізм думок  щодо моделей і політик відновлення країни. Проте система прийняття рішень залишається закритою.

Андрій Длігач наголосив, що Україні потрібно не відновлення, а саме модернізація, на базі якої відбуватиметься відбудова країни після війни.  І в її основу має бути покладена економічна свобода. 

Контроль за коштами на модернізацію України: тристороння модель

Ще одна проблема полягає у тому, що іноземні партнери не хочуть говорити чи аналізувати можливості створення спеціального фонду, який буде використаний українською владою для відбудови, через корупцію, пояснює експерт. Андрій Длігач запропонував тристоронню модель контролю використання коштів на модернізацію країни. 

“Наша пропозиція іноземним партнерам - змінити цю модель на тристоронню модель, де суспільство та міжнародні партнери будуть реалізувати антикорупційну стратегію. І суспільство разом із українським бізнесом та владою будуть відстоювати українське бачення як пріоритетне”, - Андрій Длігач.

Україна майбутнього: бачення бізнес-спільноти

Економіст зазначив, що Україна у 2013 році вирішила рухатись від патерналізму та закритості і статусу кво до відкритої системи, інновацій та розвитку. І ми підтвердили це рішення у 2022 році.

Тому не варто сьогодні говорити про демократичність чи стійкість України, адже ми уже є такою країною зі стійкою економікою та інфраструктурою. Натомість слід обговорювати те, як нам реалізувати наше багатство та йти до процвітання,  як просувати своє бачення та нашу свободу. 

За словами Андрія Длігача, українська бізнес-спільнота має таке бачення нашого майбутнього у контексті моделі відновлення:

  1. Більш привабливе економічне середовище для інвестицій, інновацій та ведення бізнесу
  2. Економічне зростання через інновації, підприємництво, інвестиції і розвиток людського капіталу
  3. Модернізація української економіки 
  4. Стійка економіка, яка здатна відповідати на військові виклики та інші 
  5. Найкраще середовище для реалізації креативного потенціалу ідей та персонального розвитку.

Відновлення України. Читайте також:

Чому варто інвестувати в Україну уже сьогодні: президент Міжнародної платіжної асоціації Галина Хейло назвала три причини

Відновлення чи модернізація: провідні економісти оцінили моделі відбудови України після війни

Які труднощі чекають Україну під час компенсації втрат від війни з рф: інтерв’ю із топ-економістом Володимиром Ландою

«Головний ризик - що модель повоєнного відновлення ухвалять без нас» - інтерв’ю із аналітиком Катериною Одарченко.

Стаття українською - https://ua.news/ua/money/kakye-sushhestvuyut-stsenaryy-modernyzatsyy-ukrayny-posle-pobedy-v-vojne-s-rf

Статья на русском - https://ua.news/ru/money/kakye-sushhestvuyut-stsenaryy-modernyzatsyy-ukrayny-posle-pobedy-v-vojne-s-rf

Made with