Український бізнес потерпає від тиску та непередбачуваності дій держави

Український бізнес потерпає від тиску та непередбачуваності дій держави

Мене часто запитують, що зараз відбувається з українським бізнесом. У цій колонці зібрані мої основні думки з цього приводу.

Загалом під час наших регулярних досліджень, ми бачимо позитивні сигнали. Так, наприклад, станом на сьогодні Індекс активності бізнесу (Ukrainian business index, вимірюється Advanter Group на підставі досліджень стану МСБ. Індекс є інтегральним і відображає збільшення замовлень, штату, інвестицій, запасів, кадрів у компаніях різних індустрій і регіонів) почав зростати.

І хоча позначка ще не сягнула психологічних 50 пунктів і становить лише 43, зростання індексу показує, що бізнес налаштований оптимістично і працює заради відновлення та розвитку. При цьому український бізнес менш оптимістично ставиться до перспективи зростання української економіки (мінус 1% у наших останніх дослідженнях), ніж до перспектив власних оборотів.

Чому така різниця? Це пов’язано зі зневірою у те, що держава в змозі створити умови для покращення інвестиційного та бізнес-клімату у країні. Тобто держава є джерелом непередбачуваних дій, які в будь-який момент можуть погіршити умови для бізнесу. Саме це і зазначається бізнесом як друга за впливом проблема після воєнних ризиків.

Бізнес в додаток до сотень мільярдів сплачених податків, ще й робить 200 млрд грн донейтів на ЗСУ (дані дослідження Advanter Group у травні 2024 року). Разом з тим сам бізнес стикається з купою проблем. Сконцентруємось на ключових з них.

Непрогнозованість ситуації

Першою за рангом проблемою залишається непрогнозована ситуація та воєнні ризики. Дійсно, дуже складно прогнозувати в умовах, коли все змінюється. Але ще складніше прогнозувати те, на що ти безпосередньо не впливаєш — тобто те, де ти не керуєш розвитком подій. Реально прогнозувати лише те, чим управляєш.

Держава є джерелом непередбачуваних дій, які в будь-який момент можуть погіршити умови для бізнесу - Ми багато років говоримо про те, що прогнозувати щось в змінному середовищі взагалі не варто. Наприклад, який сенс прогнозувати вибори в Сполучених Штатах, якщо ми на них не впливаємо. Тому наша політика має бути орієнтованою на те, щоб будь-який сценарій розвитку подій у Сполучених Штатах був би позитивним для України.

Так само і в Україні. Якщо є проблеми і ризики будуть наростати — наприклад, логістичні, техногенні - то потрібно думати про нові логістичні шляхи. Або про те, щоб змінювати бізнес-модель — не вивозити сировину, а переробляти її у продукцію з суттєво більшою доданою вартістю.

Якщо є питання з нестачею кадрів, значить час швидко адаптувати та перенавчати ветеранів, шукати джерела інших кадрів, наприклад імпортувати трудові ресурси з Африки чи думати про автоматизацію та цифровізацію.