Україна 2025: Критичний момент для майбутнього
2025 рік знову стане роком випробувань для України й світу. Замість того, щоб озиратися назад, ми повинні дивитися вперед і готуватися до нових викликів.
У Kyiv Forsight Foundation ми проводимо експертні опитування, щоб оцінити можливі сценарії майбутнього. Згідно з останнім опитуванням (160 політологів, міжнародників, економістів, військових експертів, опитування проведено у грудні 2024 року), 40% експертів вважають найбільш ймовірним сценарієм продовження у 2025 році активних бойових дій, ще третина каже, що війна перейде в заморожену фазу. Але насправді сценарний простір набагато ширший.
Нам перш за все необхідно знайти власну суб'єктну позицію України серед стратегій й інтересів глобальних гравців, таких як США, ЄС, Китай та росія. При цьому важливо розуміти, що компроміс між інтересами України й росії майже неможливий, адже наші інтереси діаметрально протилежні. І тут важливо не зупинятися, а продовжувати шукати нові можливості для зміцнення нашої позиції на світовій арені.
Стратегічні виклики та ресурси
Спроможність України вигравати у війні залежить від рівня технологізації війська й ефективності управління. Військовий бюджет України становить понад $50 млрд, в той час, як бюджет росії (якщо окрім 180 млрд офіційно запланованих витрат є ще частина секретних витрат) перевищує 220 млрд доларів.
Отже, ми не можемо протистояти росії в форматі змагання бюджетів — до того ж один постріл нам обходиться дорожче ніж ворогу (так, за різними даними 155 мм снаряд обходиться нам в 4000—6000 доларів, а, наприклад, 152 мм з КНДР росіяни купують за 450 доларів). Так само протистояння кількістю бійців не на користь України, особливо з урахуванням принципово різного ставлення як до людського капіталу з боку України і як до витратного ресурсу з боку рф.
Єдиний шлях для нас — це підвищення рівня технологізації, підвищення ефективності (відверто кажучи — тотальна модернізація системи) управління військом та залучення міжнародного фінансування і військової допомоги.
Україна має кращі можливості з точки зору залучення допомоги міжнародних партнерів, і ми очікуємо збільшення міжнародної допомоги у 2025 році за рахунок доходів від знерухомлених російських активів. Однак, що буде з економікою у 2026 році, поки складно прогнозувати. Звісно, ця невизначеність змушує нас шукати додаткові ресурси та інноваційні рішення для збереження стабільності й початку стрімкого економічного зростання.
Прогнози на 2025 рік вказують на більшу стійкість української економіки порівняно з російською. Російська економіка перейде до стану занепаду від поточного стану стагфляції. Але і виклики для української економіки залишаються значними.
Глобальні зміни
Суттєво на Україну вплинуть зміни ролей і можливостей субʼєктів глобальної політики. Я вже багато писав про сценарії 2025−2026 років щодо посилення протистояння США та Китаю.
При тому, що США продовжують відігравати провідну роль в модерації глобальної торгівлі, управління боргами та накопиченнями, а Китай переживатиме посилення економічної кризи й ризики втрати інвестицій та ринків, довга стратегічна гра в «політичне го» Китаю дається взнаки формуванням антизахідної коаліції.
Україна залишатиметься фронтиром демократичного світу. Але без набуття власної субʼєктності ми ризикуємо не тільки продовжувати втрачати території та економічні перспективи, але й стати «розмінною монетою» в узгодженні інтересів акторів і де-факто failed state — державою, яка не вдалася.
Серед нових глобальних акторів, таких як Індія і Саудівська Аравія, спостерігається зростання впливу. При цьому вплив ЄС на глобальні процеси оцінюється експертами діаметрально протилежно від посилення до втрати, а багато експертів прогнозують подальшу регіоналізацію світу.
Важливо розуміти, що глобальні зміни суттєво впливають на економічні перспективи України й щоб не втратити шанси скористатися наслідками глобального фазового переходу, нам варто запропонувати світу Україну як Next Big Thing — територію нових можливостей. Саме на цьому і може будуватися наша субʼєктність — країни, що може навчити світ адаптивності, спроможності впоратися з великими викликами, готової до цифрового віртуального світу з погляду економіки й державного управління, з новою якістю розгалуженого громадянського суспільства й актуальною системою безпеки.
Окрім глобальної субʼєктності варто звернути увагу й на внутрішні виклики, подолання яких актуалізовано у 2025 році.
Соціальні та демографічні виклики
Ситуація з ментальним здоров’ям українців у 2025 році є критичною. Понад дві третини населення страждають від ментальних проблем, а 83% молодих людей прагнуть виїхати з країни. Це вимагає радикальної зміни підходів до роботи з людським капіталом. Ми маємо виправити демографічну ситуацію, сприяючи активному довголіттю та відповідальному ставленню до власного добробуту.
Підприємці мають відігравати активну роль у вирішенні внутрішніх проблем України. Бізнес, як частина громадянського суспільства, має взяти на себе лідерство у цих питаннях. Але й бізнес постає перед труднощами. Зокрема, через непередбачувані дії держави, що впливають на погіршення стану бізнесу. Важливо, щоб підприємці та держава співпрацювали, знаходячи спільні рішення для стабілізації ситуації.
Військові ризики залишаються головним викликом для бізнесу. Натомість непередбачуваність дій держави вже де-факто стала другим ключовим фактором, що впливає на стан бізнесу. Підвищення податків на працю, блокування податкових накладних, тиск правоохоронців, проблеми з бронюванням ключових співробітників — все це сприяє зростанню тіньового сектору і негативно впливає на настрої бізнесу.
Згідно з дослідженнями, половина підприємців оцінюють свій фінансово-економічний стан як негативний, і лише 17% вважають його позитивним. Помилки в державній політиці призводять до уповільнення інвестиційних проєктів та зростання тінізації економіки. Спільні зусилля держави та бізнесу можуть виправити цю ситуацію і створити сприятливий клімат для розвитку підприємництва.
Для подолання цих викликів, Україні потрібні проривні рішення на державному рівні. Ми маємо орієнтуватися на підтримку бізнесу, дерегуляцію та впровадження інновацій. Порівняння з Польщею та Туреччиною показує, що українська економіка зростає надто повільно, продовжуючи втрачати перспективи. Динаміка експорту наших країн (на графіку) є красномовною.
Для успішного розвитку нам потрібні рішення, що дозволять подвоювати і потроювати доходи в різних секторах. Нам необхідно будувати найвільнішу країну для реалізації бізнес-ідей та інновацій, експортувати нашу адаптивність і безпеку як конкурентну позицію України.
Радикальні реформи й відповідальність
Для успішного розвитку Україні необхідно змінити логіку побудови суспільства від патерналізму до відповідальності за власний добробут: здоров’я, освіту і професійний розвиток. Це означає, що кожен українець повинен бути готовим до перенавчання, зміни регіону, професії й пошуку нових можливостей для своєї родини.
Має бути проведена радикальна пенсійна реформа. Нормою має стати активне довголіття — українці мають орієнтуватися на 75 років активного життя і залучення в ділову сферу.
Громадянське суспільство має забезпечити умови для того, щоб українці хотіли повертатися на Батьківщину і створювати тут свій успішний бізнес. Але для цього потрібно на державному рівні створити найкращі умови для розвитку в Україні підприємницьких і творчих прагнень, зробити країну привабливою для талантів.
Тільки коли країна стане магнітом для підприємців, інвесторів, кваліфікованих працівників, творців — з різних регіонів світу — тоді й українці масово почнуть повертатися. Тобто не створення лише соціальних і безпекових умов, які сприятимуть поверненню соціально орієнтованої частини тимчасових мігрантів. А саме економічних умов, привабливих для тих, хто адаптувався чи може адаптуватися на Заході. Лише таким чином ми зможемо побудувати стійку і країну, що розквітне.
Для України 2025 рік стане переламним моментом для визначення напрямку нашого майбутнього.
Одним з найважливіших завдань також є примирення і спільнодія з тими, хто був на окупованих територіях, виїхав під час війни, або знаходиться за кордоном. Ми повинні навчитися жити разом — раціонально, але не нехтуючи нашими цінностями. Це завдання вимагає прагматичного підходу. Ми маємо побудувати людиноцентричну державу, де кожен громадянин відповідальний за свій добробут і бере участь у побудові спільного майбутнього. Це завдання вимагає від нас об'єднаних зусиль.
Отже, для України 2025 рік стане переламним моментом для визначення напрямку нашого майбутнього. Ми повинні розв’язати низку складних, дорослих питань, які ми часто боїмося навіть ставити собі. Ліберальні економічні реформи, верховенство права, захищеність прав і свобод, акцент на розвитку людського капіталу, радикальна пенсійна реформа, активне довголіття, перехід від патерналізму до особистої відповідальності за добробут — це ключові дороговкази на шляху до успіху країни.
Громадянське суспільство і бізнес повинні співпрацювати, створюючи умови для повернення українців та залучення талантів з усього світу. Це допоможе нам перетворити Україну на найкраще місце для народження дітей, реалізації ідей, бізнесу та інвестиційних проєктів. Саме з такими підходами ми безперечно переможемо і створимо країну, яка стане прикладом для всього світу.
Посилання на статтю - https://biz.nv.ua/ukr/experts/viyna-v-ukrajini-prognoz-doktora-nauk-pro-strategichni-socialni-vikliki-i-zmini-na-2025-rik-50482046.html
Ссылка на статью - https://biz.nv.ua/experts/voyna-v-ukraine-prognoz-doktora-nauk-o-strategicheskih-socialnyh-vyzovah-i-izmeneniyah-na-2025-god-50482046.html