Куди інвестувати? В майбутнє!
Питання стратегій та напрямків інвестування стало особливо актуальним, зважаючи на стрімкі події у світі та тотальну інфляцію.
Щоб не виглядати нечемними в великому потоці прохань дати інвестиційні поради, ми зробили аналітично-інформаційну платформу для інвесторів і сервіс з управління портфелями. Але деякі поради я все ж таки дозволю собі дати публічно — але більше як економіст і футуролог, ніж як інвестор.
Інвестувати варто в те, що буде ліквідним в той період, коли ви бажаєте обміняти перспективу на поточний комфорт. Умовно кажучи, інвестуйте в те, що дозволить у відповідний момент вам купити новий дім, забезпечити батькам подорожі на пенсії чи оплатити навчання дітей.
Відповідно, ресурси минулого постійно втрачають цінність. Так, наприклад, відкладений долар втрачатиме щорічно 3−5% вартості. Депозит дасть вам приблизно +1%. Нерухомість в Іспанії дозволить зберегти те, що маєте і за кращим сценарієм отримати х1,5 за наступні 10 років.
Сподівання на те, що ви зможете переграти всіх і казково збагатитися на крипті зрозуміле, але суто статистично замість помноження стартового капіталу на 10 ви, скоріше за все, програєте.
Системне інвестування передбачає не стільки і не тільки математичні алгоритми та врахування поведінкових ефектів, але й розуміння галузей, сфер інвестування, що дає можливість якщо не управляти розвитком подій (хоча це, звичайно, найкращий спосіб інвестування), то хоча б визначити моменти входу і виходу з відповідної інвестиції.
Отже, в яке майбутнє варто інвестувати?
Перше — це розуміння незрозумілого. Для мене це означає наступне: маленькі діти, люди інших культур, хатні тварини та інші. Я інвестую в те, щоб за допомогою штучного інтелекту зробити дітей більш зрозумілими для виховання, розвитку, підтримки. Іншими словами зробити процес батьківства більш радісним, ефективним, успішним. Так само і з хатніми тваринами — персоналізуючи догляд і харчування ми покращуємо якість і тривалість життя тварини й полегшуємо процес турботи для господаря.
Чому я в це вірю? У нас народжуваність падає, але нам стратегічно потрібно її збільшувати. Натомість хатніх тварин в нас набагато більше, ніж дітей, в нас вісім мільйонів котів, вісім мільйонів собак в країні. Відповідно, це величезний насправді ринок з грандіозним потенціалом. Я в це вірю і в це інвестую. Плюс це точно має потенціал масштабування по світу — і це вже перевірено.
Другий напрямок, в який точно варто інвестувати — це в нові технології збереження, транспортування і генерації енергії. Не тільки через блекаути в Україні. Багато з тих, хто слухає мої футурологічні прогнози, знають, що я про ризик блекаутів в Україні та світі розповідаю ще з початку 2010-х. Говорив про те, що буде постійно збільшуватися потреба в електриці, в зменшенні втрат, в зеленій генерації.
Проте глобальна система забезпечення крихка і може стати як ціллю терористичних війн (вже доведено росією), так і ціллю економічних війн (війну чіпів і з постачання рідкоземельних металів і дронів ми вже спостерігаємо). Надалі війни з доступу до технологій, комунікацій, обчислювальних потужностей та AI тільки поширюватимуться.
Повертаючись до електричної енергії, зелений перехід — це частина нашого кліматичного зобов’язання і це частина Нового світу. Світ стає віртуалізованим і енергія стає важливим ресурсом. Це вже питання виживання.
Третє - це інвестування в людину — в покращення її життя, в активне довголіття, в превентивну, персоналізовану, дистанційну медицину.
Четверте — це дані. Збирання, зберігання, передача, обробка, перетворення даних. Сировина для AI, коли вже всіх накопичених в інтернеті зетабайтів інформації виявляється недостатньо для навчання нейронних мереж, коли розробники змушені штучно генерувати дані. Я бачу в цій сфері багато можливостей принаймні для того перехідного періоду, коли дані справді будуть новою нафтою.
Пʼятий напрямок, я б назвав «інновації в будь-якій сфері». Інновація — це ключ до зростання капіталізації. Так, це ризики. Так, це багато проєктів, які можуть не вдатися. Але якщо ви — інвестор, то ваше завдання знайти не один проєкт, а два-три, в які ви вірите, і тих інноваторів, яким ви допомагаєте їх реалізувати.
Особисто я намагаюсь шукати інновації в багатьох сферах — в нових продуктах і способах харчування, в нових матеріалах, в нових способах ведення діяльності. В мене батько — інноватор, винахідник. І я знаю, що власне винахідливість врятує Україну.
Шосте — це інвестувати в партнерство. Я вірю, що вартує інвестувати проєкти спільного інвестування на кшталт Рібас, Inzhur, NeoMarket чи у спільну купівлю франшиз. На мій погляд це гарний шлях для сучасного інвестора.
З чого складається інвестиційний портфель Андрія Длігача?
Мій інвестиційний портфель насправді дуже диверсифікований, бо у мене диверсифіковані бізнеси. Перший і основний напрямок інвестиції для мене — це медичний сектор, цифровізація медицини, eHealth. До речі, деякі з наших продуктів — лідери в країні.
По-друге, я інвестую в різноманітні виробництва. В моєму портфелі виробництво компонентів, інноваційних будівельних матеріалів, інноваційних харчових продуктів — я взагалі дуже люблю такі інноваційні.
Сам я ніколи не хотів мати в управлінні виробничі процеси й завжди зарікався від цього. Але, як частина інвестиційного портфеля і майданчика для тестування технологій, мені це важливо, тому я входжу у власність в таких проєктах. Але переважно заради просування інновацій, а не для того, щоб заробляти на виробництві.
Далі це, звичайно, стартапи. В мене в портфелі декілька стартапів — наприклад, це інноваційна, переосмислена система торгівлі та управління поведінкою, проєкт з персоналізації траєкторії розвитку дитини, екосистема догляду за хатніми тваринами та ще декілька проєктів, в які я активно інвестую.
Ще у нас з партнерами активно розвивається інвестиційна компанія Investudio. Ми займаємось тим, що створюємо інвестиційні фонди. А основна наша технологія — це поєднання штучного інтелекту, людської експертизи, глибинного секторального аналізу і набір сервісів, які дозволяють інвестувати у фондові ринки. Але ми пішли далі та зробили універсальний інструмент для інвестування у будь-які активи, і ми можемо на одному майданчику керувати різними інвестиційними портфелями. Відповідно, частини моїх інвестицій працює у наших власних інструментах. І це для мене і пенсійний фонд, і забезпечення для родини, і все, що стосується цільового накопичення.
І звичайно, це тепер NeoMarket, інвестування в об'єкти нерухомості. У мене ніколи не було зайвої нерухомості, я її не любив, не хотів нею займатися. Але тепер ми навчилися токенізувати її та знижувати ризики за рахунок розподілу портфеля по різного типу об'єктах. Тепер це стало цікаво, перспективно.
Ну і, звісно, зараз переважна більшість доходів напряму йде на ОПК. В нас є кілька партнерських проєктів з інжинірингу і виробництва дронів та іншої техніки для збройних сил.
Звичайно, я інвестую і в інші діючі бізнеси. У мене є кілька власних бізнесів, які активно розвиваються — консалтингово-управлінський бізнес, маркетинговий, дизайнерський. Також я управляю кількома аналітичними центрами в різних сферах. Але це вже скоріше соціальна донація.
Важливою інвестицією вважаю підтримку роботи Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України. Це теж є соціальною інвестицією, але я думаю у майбутньому вона буде найприбутковішою. Чому? Тому що інвестування і бізнес в Україні матимуть набагато кращі перспективи після того, як ми модернізуємо країну, забезпечимо економічні свободи. Щоб там не було, але в розвиток країни треба завжди інвестувати й час, і гроші й енергію.
Посилання на статтю - https://biz.nv.ua/ukr/experts/kudi-vkladati-groshi-shchob-zabezpechiti-maybutnye-andriy-dligach-pro-sviy-investiciyniy-portfel-50449403.html?code=eaa36386-df87-4b12-bc56-6ea9cbfcef93
Ссылка на статью - https://biz.nv.ua/experts/kuda-vkladyvat-dengi-chtoby-obespechit-budushchee-andrey-dligach-o-svoem-investicionnom-portfele-50449403.html